ویژگی‌های دوره باروک و تاثیر آن روی طراحی درب

دوره باروک یک دوره تاریخی در اروپا می‌باشد که تاثیراتی روی هنرهای مختلف دنیا گذاشته است. درب تمام چوب همراه با منبت کاری و رنگ آمیزی‌های خاص هم همیشه قسمتی از هنر کار با چوب محسوب می‌شود و مانند همه‌ی هنرها تحت تاثیر دوره‌های مختلف هنری قرار می‌گیرد. در ادامه نوشته به توضیحات دوره باروک، ویژگی‌های این دوره و تاثیرات آن بر روی هنرهای مختلف سخن می‌گوییم. در انتها نیز یکی از پروژه‌های آلبرو چوب که با الهام از این دوره تاریخی می‌باشد را با شما به اشتراک می‌گذاریم.

دوره باروک

دوره باروک و تاثیرات آن

ریشه لغت “باروک” از زبان اسپانیایی و یا پرتغالی است و به معنای “مروارید ناهموار و عجیب”  است.  باروک یک دوره‌ی تاریخی در اروپا است که از ایتالیا شروع شده است. در آن دوره ایتالیا در تصرف اسپانیا بود. کلیسا در دوره‌ی باروک بسیار قدرتمند بوده و خرافاتی مثل شکار ساحران و جادوگران بسیار رواج داشته است.

در این دوره ما شاهد یک نوع انقلاب علمی هستیم و همانطور که می‌توانید تصور کنید این انقلاب با مخالفت شدید کلیسا مواجه می‌شود. اما این انقلاب مسبب تغییرات بسیار زیادی شد. به طور مثال در همین زمان بود که گالیله ثابت کرد که جهان بی نهایت است و این امر در ابتدا موجب احساس گم‌گشتگی، سرگشتگی و بی‌چارگی در انسان شد.

در این دوره کلیسا نه تنها در زمینه سیاسی بلکه در زمینه هنری نیز خواستار نشان دادن هر چه بیشتر قدرت خود بود و نیز کشورهای سلطنتی دیگری همچون اسپانیا و فرانسه نیز برای نشان دادن هر چه بیشتر قدرت و امپراطوریشان  رو به هنر باروک آوردند. مرکز اصلی رشد هنر باروک شهر “روم” بود؛ جایی که پاپ، رهبر کاتولیک‌ها در آن حضور داشت. از همین روی ما می‌توانیم باروک را یک پدیده کاتولیک هم در نظر بگیریم.

دوره باروک

باروک در فرم و استایل برابر است با فقدان توازن و خود محور بودن. در این سبک بسیار زیاد از خطوط منحنی استفاده می‌شود، بر خلاف دوره رنسانس که بیشتر خطوط صاف و مستقیم بودند و باعث به وجود آمدن آثار پرسپکتیو در جهان شدند. باروک از خطوط ناصاف و ترسیم هر چه بیشتر جزئیات بهره می‌برد و موجب خلق هنر اشرافی در جهان می‌گردد. آثار هنری که در دوره باروک آفریده شدند معمولا بسیار شلوغ پر از رنگ و تزئینات هستند. در نهایت این تصور به وجود می‌آید که بشر می‌خواسته هنر و توانایی خود را به رخ عالم بکشد. به عبارتی سبک باروک می‌گوید: زیبایی در منطق نیست؛ در نامتقارن بودن اجزای یک اثر و کشف زیبایی‌ها در خطوط منحنی و مشتق شده به شاخه‌های بسیار زیاد است.

هنر باروک از قرن شانزدهم شروع و اوایل قرن هجدهم یعنی با مرگ “یوهان سباستیان باخ” پایان می‌یابد. در مجسمه‌سازی و نقاشی، کلیسا از هنر باروک برای تحت تاثیر قرار دادن مردم مذهبی آن دوره، از رنج و درد قدیسان استفاده ‌کرده است. در این دوره معماری بسیار رشد کرد. مخصوصا از نظر اجتماعی برای نمایش یک چهره‌ی جدید از شهر با فضاهای بزرگ، پارک‌ها، مجسمه‌ها و آب نماهای بزرگ میدانی. از دیگر مشخصات پررنگ دوره باروک استفاده از طلا و آلیاژ برنز در نقاشی‌ها، مجسمه‌ها و معماری است.

پروژه‌ی تالار عروسی با استفاده از طرح باروک

در پروژه‌ی تالار عروسی که در ۵ طبقه  و در زمین بیش از ۲۰۰۰ متر انجام شد و حدود ۴۰ لنگه درب اتاقی و ۶ لنگه درب لابی تمام چوب، توسط گروه آلبرو چوب ساخته و نصب شد.

دوره باروک

بر اساس سلیقه و درخواست مشتری درب‌های اتاقی با طرح باروک و رنگ سفید و طلایی و منبت کاری‌های به روز شده ساخته شد. در این کار ما بسیار تلاش کردیم که هم از ظرافت و شکوه دوره باروک استفاده کنیم و هم طراحی آن را کمی ساده و مدرن نماییم تا با سلیقه  انسان امروزی بیشتر هماهنگ شود.

مشاهده بیشتر عکس‌های این پروژه

2 thoughts on “ویژگی‌های دوره باروک و تاثیر آن روی طراحی درب

 • 9 ژانویه 2021 at 12:49 ب.ظ
  Permalink

  واقعا کارهاتون چشم نوازه ،موفق باشید

  پاسخ دادن
  • 12 ژانویه 2021 at 10:59 ق.ظ
   Permalink

   سلام!
   با تشکر! پشتیبانی آلبروچوب

   پاسخ دادن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *