درخت راش و چوب آن

یکی از مهمترین درخت‌هایی که چوب آن برای ساخت و تولید لوازم چوبی مورد پسند نجارها و مشتریان است، چوب درخت راش می‌باشد. درخت راش چوبی حالت‌پذیر و مقاوم دارد و برای ساختن مبلمان و انواع درب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

(برای آشنایی با نحوه انتخاب چوب مناسب برای درب کلیک کنید)

چوب درخت راش

درخت راش در کدام جنگل‌ها دیده می‌شود؟

در جنگل‌های متراکم و جنگل‌های ترکیبی در اقیانوس آرام، حوزه‌ای از جنگل‌های نابالغ است که حدود ۵۵۰۰۰ کیلومتر مربع می‌باشد. این جنگل‌ها نزدیکی ساحل‌های جنوبی دریای خزر ایران و آذربایجان را می‌پوشاند که این منطقه به نام wolf land نام‌گذاری شده است. این نواحی، پنج استان ایران از شرق تا غرب را شامل می‌شود که عبارتند از: خراسان شمالی، استان گلستان (مناطق کاملا جنوبی، جنوب غربی و همچنین بخش‌هایی از مناطق شرقی دشت گرگان)، استان مازندران، استان گیلان و استان اردبیل. کل تولید چوب از این جنگل‌ها حدود ۲۶۹۰۲۲ متر مکعب تخمین زده می‌شود.

دامنه‌های پایین کوه‌های تالش و البرز دارای جنگل‌های مرطوب و متنوعی هستند که شامل بلوط، بلوط قفقازی، بورن اروپایی، درخت ابریشم فارسی، راش و درختچه‌های دیگر است. در ارتفاع ۷۰۰ تا ۱۵۰۰ متری درخت راش شرقی، گونه غالب درختی در این ناحیه است. درختان دیگری همچون افرا و گیلاس وحشی از دیگر نمونه‌های این منطقه می‌باشند.

درخت راش از تیره فاقاسیا و از جنس فاقوس می‌باشد. یک گونه آن فاقوس سیلواتیکا در جنگل‌های کرانه دریای خزر نام برده شده ‌است، این درخت را در گیلان، رامسر، کجور و کلارستق، راش، در آستارا، قزل‌گز در درفک و طوالش، الوش و آلاش، در نور، چلر، در مازندران، مرس و در گرگانرود، قزل آغاج می‌خوانند.

درخت راش یکی از مهم‌ترین درخت‌های جنگلی است و به دلیل حضور گسترده این درخت در جنگل‌های زمین به آن “مادر” جنگل نیز می‌گویند.

محبوبیت چوب درخت راش

درخت راش به دلیل داشتن صفحات گسترده بیشترین استفاده را در صنعت چوب اروپا دارد.

این درخت در جنگل‌های شمال ایران نیز موجود است که یکی از با کیفیت‌ترین انواع درخت راش می‌باشد. ارتفاع آن از ۳۵ تا ۴۰ متر و قطر آن تا یک و نیم متر رشد می‌کند و تا ۲۵۰سال نیز عمر می‌کند. درخت راش درخت سایه پسندی است و به همین دلیل دارای شاخ و برگ فراوان است.

رنگ طبیعی چوب راش به رنگ کرم مایل به صورتی است و در مجاورت نور به رنگ زرد کم رنگ تغییر می‌کند. چوب درخت راش جزء چوب‌های نیمه سنگین با مقاومت بالا و سخت است و به همین دلیل حشرات و قارچ ها توان نفوذ به آن را ندارند. این خاصیت جزء مزیت‌های مهم این چوب با ارزش است.

چوب راش برای ساختن در و پنجره، تراورس راه آهن، میز و صندلی، مبل، صندوق و غیره بکار می‌رود و مصرف آن بیش از دیگر چوب‌ها می‌باشد. از سلولز آن پارچه‌های ابریشمی لطیف و خوب تهیه می‌شود. زغال و هیزم آن نیز مرغوب است.

عناصر تشکیل‌دهنده چوب راش:

– ۵۰% کربن
– ۴۳% اکسیژن
– ۱٫۶% هیدروژن
– ۰٫۲% خاکستر
– ۰٫۰۴% ازت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *