تفاوت چوب راش ایرانی و گرجستانی

بسیاری از سازندگان و خریداران درب تمام چوب راش این سوال برایشان مطرح است که چه نوع چوب راشی برای ساخت درب چوبی مناسبتر می‌باشد؟ منظورشان تفاوت بین چوب راش ایرانی و یا گرجستانی است که اگر با ما همراه باشید برایتان تفاوت بین این دو را توضیح خواهیم داد.

در یکی از مقاله‌های گذشته درباره درخت راش توضیحات کاملی ارائه دادیم و ویژگی‌های آن را برشماردیم. در اینجا یادآور شدن توضیح مختصری در مورد درخت راش شاید خالی از لطف نباشد.

تفاوت چوب راش ایرانی و گرجستانیچوب راش

نام علمی :

Fagus orientalis

نام انگلیسی :

Beech

نام علمی “راش” از کلمه‌ی یونانی “فاگو” به معنی خوراکی گرفته شده است. که دلیل آن خوراکی بودن دانه‌ی آن است. ارتفاع درخت راش ۳۰ تا ۴۰ متر است و قطر تنه‌ی آن به یک تا یک و نیم متر می‌رسد. این درخت دارای ۶۵۰ گونه‌ی متفاوت است.

از انواع مختلف راش سه جنس آن به نام‌های Costanes, Fagus, Quercus در ایران بیشتر از سایر گونه‌های این درخت یافت می‌شوند.

وزن مخصوص چوب راش حدود ۶۵۰ تا ۷۱۰ کیلوگرم بر مترمکعب است و جز چوب‌های پهن برگ بشمار می‌رود.

چوب راش ایرانی:

چوب راش ایرانی بافت ریز و همگنی دارد و رنگ آن معمولا از بیرون به رنگ سفید و مایل به صورتی است. درون آن زرد روشن تا صورتی یا قرمز می‌باشد. این چوب دارای گره‌های بزرگ است که این موضوع را می‌توان جز معایب درخت راش ایرانی محسوب کرد. وزن چوب راش ایرانی حدود ۰/۶ تا ۰/۷۵ گرم بر سانتی متر مکعب است. دلیل اصلی اینکه سازندگان در مبلمان، سرویس خواب، درب‌های تمام چوب و مصنوعات چوبی چوب راش را بیشتر استفاده می‌کنند این است که چوب راش چوب بسیار سختی است و برای منبت بسیار عالی است.

چوب راش اروپایی Fagus sylvatica:

راش اروپایی هم مانند انواع دیگر آن، دارای تراکم بالایی است. راش اروپایی خود انواع مختلفی دارد. در ایران بیشتر از چوب راش آلمانی و گرجستانی استفاده می‌شود و البته قابل ذکر است که راش آلمانی از استاندارد بالاتری برخوردار است.

راش گرجستانی:

از راش گرجستانی یا اروپایی برای ساخت درب و پنجره، میز و کلاف مبل استفاده می‌کنند. اصولا راش اروپایی کمی روشنتر از راش ایرانی است که با کمک بخار می‌توان رنگ آن را کمی تیره‌ای کرد.

یکی از پرمصرفترین و ارزانترین انواع چوب‌ راش در ایران چوب راش گرجستان می‌باشد. چوب راش گرجستان با ضخامت ۵ تا ۷ سانتی متر وارد کشور می‌شود و برای نجارهای تازه کار انتخاب بهتری است. معمولا درخت راش گرجستانی در شرایط گلخانه‌ای پرورش می‌یابد و در ابعاد مشخص و با رطوبت کمتر از ۱۵ درصد وارد ایران می‌شود و کاملا آماده کار است. چوب راش گرجستانی گره ندارد و کار با آن آسانتر است. اما کیفیت پایینتری دارد.

چوب راش پلمایر آلمان:

راش آلمان، بسیار چوب با کیفیت، با چگالی بالا و منحصر به فرد است. ضخامت این چوب حدود ۳ تا ۷ سانتیمتر است و به نسبت سایر چوب‌های راش بسیار گرانتر است.

چوب راش ترکیه:

در بازار ایران می‌توان چوب راش ترکیه را نیز پیدا کرد که از نظر ظاهر شبیه به پلمایر آلمان است اما کیفیت پایینتری دارد و در حد چوب راش گرجستان است.

در نهایت برای جمع‌بندی تفاوت چوب راش ایرانی و گرجستانی باید بگوییم که چوب راش ایرانی از کیفیت بسیار بهتری نسبت به چوب راش ترکیه و گرجستانی برخوردار است اما متاسفانه به دلیل بهره‌برداری بی‌رویه از جنگل‌های ایران، این چوب مرغوب در حال نابودی می‌باشد و در بازار ایران به سختی یافت می‌شود. نقطه ضعف چوب راش ایرانی رطوبت بالای  آن است. بعد از بحث کیفیت باید اشاره کنیم که کار کردن با چوب راش گرجستان راحت‌تر از چوب راش ایرانی است و به همین علت در بین نجارهای تازه‌کار محبوبیت بالاتری دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *