گونه‌های مختلف چوب برای ساخت درب تمام چوب

همان طور که در مقالات قبلی گفتیم درب تمام چوب به دربی اطلاق می‌شود که از چوب درختان جنگلی ساخته شود. (آشنایی با درب تمام چوب) چوب هر درختی ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارد به همین دلیل ما گونه‌های مختلف چوب برای ساخت درب تمام چوب داریم که بر اساس منطقه‌ی جغرافیایی که درب در آنجا نصب می‌شود باید از چوب مناسب آن منطقه استفاده کنیم. پس نمی‌توانیم چوب خوب یا بد را کاملا از هم جدا کنیم زیرا تعریف کیفیت چوب با توجه به منطقه‌ای که قرار است در آن کار شود، تغییر می‌کند. در این نوشته می‌خواهیم برخی از چوب‌های درختان مختلف که در صنعت ساخت درب تمام چوب قابل استفاده هستند را با ذکر نقاط مثبت و منفی آنها برای شما معرفی کنیم:

چوب‌هایی که مورد نظر ما هستند شامل: ماهون، بلوط، گیلاس، افرا، ملچ، گردو، راش، توسکا و چوب روسی می‌باشند.

گونه‌های مختلف چوب برای ساخت درب تمام چوب

ماهون:

ماهون، یکی از بهترین انواع چوب برای ساخت درب تمام چوب است. این چوب ضخامت و سختی بسیار بالا و در برابر رطوبت مقاومت فوق العاده‌ای دارد. به طوری که برای مناطقی که رطوبت زیادی دارند بهترین انتخاب است. رنگ ماهون قرمز مایل به قهوه‌ای است.

بلوط:

درخت بلوط، درخت بومی نیمکره شمالی است که به پایداری معروف است. این چوب به دلیل داشتن سطح بالای تانین در برابر حشرات و قارچ‌ها بسیار مقاوم است. چوب بلوط انواع بسیاری دارد، از جمله بلوط قرمز، بلوط چوب پنبه‌ای و بلوط سفید. برای ساخت درب بهتر است نوع بلوطی را انتخاب کنید که بتواند شرایط آب و هوایی محل سکونت شما را تحمل کند.

چوب گیلاس:

چوب درخت گیلاس تنوع رنگی بالایی از قرمز روشن تا قهوه‌ای دارد که با گذشت زمان و قرار گرفتن در معرض نور خورشید رنگ آن تیره‌تر خواهد شد. چوب گیلاس به دلیل داشتن بافت نرم و هموار، رنگ‌پذیری خوبی دارد. به دلیل داشتن رگه‌های روشن در بافت چوب درخت گیلاس، درب ساخته شده با این چوب بسیار منحصر به فرد و زیبا می‌شود.

چوب افرا:

درخت افرا چوبی محکم و متراکم دارد و به دلیل طول عمر،بافت هموار، رگه‌ها و استقامت آن معروف است.

چوب افرا را می‌توان با توجه به رنگ گرم، ملایم و رگه‌های تیره آن شناخت. برای داشتن یک درب با طرح خاص، چوب درخت افرا گزینه‌ی مناسبی است. اما بهتر است به دلیل کمی شکننده بودن این چوب از آن در داخل خانه استفاده شود.

چوب ملچ:

درخت ملچ چوبی با موج‌های زیبا و رنگ قهوه‌ای روشن تا طلایی دارد که نوع مرغوب آن به ملچ طلایی با موج‌های هشتی معروف است. تراکم این چوب بسیار زیاد است و برای ساخت درب تمام چوب، پارکت و کابینت بسیار مناسب می‌باشد. این چوب جز چوب‌های گران قیمت محسوب می‌شود و برای روکش‌گیری هم به کار می‌رود.

چوب گردو:

درخت گردو یکی از متنوع‌ترین انواع چوب را دارا می‌باشد. چوب این درخت معروف به استحکام و سخت بودن است که به دلیل منافذ فشرده درون آن میباشد. چوب این درخت واکس و پرداخت را به خوبی جذب می‌کند. درب‌های ساخته شده با چوب گردو را می‌توان در رنگ‌های متنوعی پیدا کرد؛ مانند کرم، قهوه‌ای تیره، قهوه‌ای روشن و قهوه‌ای مایل به بنفش و…

از آنجا که این چوب واکس مخصوص را سریعا جذب می‌کند، می‌توان درب چوب گردوی خود را در رنگ‌های گوناگون دیگر نظیر قهوه‌ای تیره و یا طلایی نیز رنگ‌آمیزی کنید. درب ساخته شده با چوب درخت گردو برای درب ورودی یا درب لابی بسیار مناسب است.

گونه‌های مختلف چوب برای ساخت درب تمام چوب

چوب راش:

چوب راش دارای درون نامشخص و به رنگ کرم مایل به قرمز است. راش چوبی نیمه سنگین و دارای بافتی همگن و موج‌های زیبا است. این چوب تقریبا مقاوم در برابر حشرات و قارچ‌هاست. چوب درخت راش یکی از بهترین چوب‌ها برای ساخت درب تمام چوب محسوب می‌شود به طوری که در بسیاری از مناطق ایران از چوب این درخت برای ساخت درب‌های چوبی بهره می‌برند. بعضی از انواع چوب راش نیز به مصرف کارخانجات روکش و تخته لایه می‌رسد و برخی دیگر هم برای تهیه مبلمان به کار برده می‌شوند.

درخت توسکا:

چوب درخت توسکا سبک و نسبتا مقاوم است و رنگ آن کرم تا قرمز و صورتی است. به دلیل بافت نرم و قابل انعطاف آن برای ابزار و شکاف خوردن بسیار مناسب است. به همین دلیل در صنعت مبلمان بیشتر از درب‌سازی کاربرد دارد.

گونه‌های مختلف چوب برای ساخت درب تمام چوب

چوب روسی:

چوب روسی همان چوب درخت کاج است و به دلیل اینکه بیشتر در منطقه سیبری روسیه وجود دارد و به دلیل تنوع زیاد این درخت در آن منطقه به نام چوب روسی معروف است. اما مرغوب‌ترین نوع این چوب در فنلاند وجود دارد. رنگ آن سفید و دارای گره‌های فراوان است و گاهی به رنگ صورتی مایل به قرمز هم دیده می‌شود. تراکم این چوب سبک و بسیار نرم است و برای کارهای ساحتمانی به ویژه درب‌سازی کاربرد دارد.

سخن آخر

در این مقاله با هم گونه‌های مختلف چوب برای ساخت درب تمام چوب که در ایران و دیگر نقاط جهان مورد استفاده قرار می‌گیرند را بررسی کردیم. همانطور که خواندید چوب هر درختی ویژگی‌های منحصر به خود را داشت. به همین دلیل برای انتخاب چوب مناسب برای درب باید ابتدا باید نکات مختلفی مانند آب وهوا، میزان رطوبت، داخل یا خارج ساختمان بودن درب و … را در نظر بگیریم بعد نسبت به ویژگی‌های چوب‌های مختلف، چوبی را که مناسب شرایط ما باشد را انتخاب کنیم. برای انتخاب چوب مناسب برای درب‌های خود می‌توانید با کارشناسان فنی ما در آلبرو چوب نیز تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *